SimülasyonTÜRK Mod Galerisi “mods.simulasyonturk.com” Açılış Metni ve Duyurusu!

Uzun zaman önce başlatmak istediğimiz yeni bir mod sitesi projesi mods.simulasyonturk.com olarak hayata geçirildi. OyunMods,TürkMods başlayan macera hem burası hem de WorldofTrucksTürkiye ile devam etmişti. An itibariyle mods.simulasyonturk.com açıldı.

Herkese merhaba,

Uzun zaman önce başlatmak istediğimiz yeni bir mod sitesi projesi mods.simulasyonturk.com olarak hayata geçirildi. OyunMods,TürkMods başlayan macera hem burası hem de WorldofTrucksTürkiye ile devam etmişti. An itibariyle mods.simulasyonturk.com açıldı. Bu duyuru ve açılış metni olarak değerlendirilebilir aynı zamanda sistemin nasıl çalıştığını anlatmaya çalıştım. Sizden ricam tüm yazıyı sonuna kadar okumanızdır. Eğer eksik bir yer varsa belirtebilirsiniz. Daha önce başlatabilirdim ama çoğu işi tek başıma hallediyorum o nedenle hemen pat diye bir şeylere kalkışamıyorum. Aslında aylar önce sistemi ve üyelikleri ana sitede denemiştik. Daha fazla karışıklığa neden olmamak için diğer sitede geliştirdik. Mod yapımcısı/İçerik sağlayıcı rolü alma sistemi burada da işliyor ancak biraz daha katı kurallarla. WorldofTrucksTR.com’da sistemi hem herkese açık hem de mod yapımcısı rolü yaparak denedik sonuç ne yazık ki hüsran. Modlama olayı artık iyice ayaklar altına inmiş durumda. Burada ana yayına yakışır şekilde ve kontrollü hareket etmek istiyoruz.

Site nasıl işleyecek?

-Sadece oyun modları paylaşılacak. Kimisi bizim kimisi sizin tarafınızdan.

-Kullanıcılar kendi modlarını ekleyebilecek ve daha sonra düzenleyebilecek. İçini görsellerle doldurabilecek. Tamamen bizim ana sitede kullandığımız sistem devam ediyor. Hiçbir farklılık yok.

-Mod yapımcısı rolü alan kişiler yazı ekleyebilecek. Şimdilik herkese açık değil. Lütfen okumaya devam edin anlayacaksınız.

-Başlangıçta belli simülatörlerin modları paylaşılacak ancak modlama yönü ön plana çıkan diğer oyunları da ekledik. Eğer ilgili kategorilerde mod çalışmanız varsa rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Mod çalışması yaptığınız kategori sitemizde yoksa açılmasını talep edebilirsiniz.

-Modlarını paylaştığımız oyunların haber akışı www.simulasyonturk.com’da devam edecek. Karmaşayı ortadan kaldırmak için mods.simulasyonturk.com devreye giriyor.

-Park.simulasyonturk.com ile yeni bir sürece girmiştik mods.simulasyonturk.com ile devam ettirmek istiyoruz.

-Mod yapımcıları ekledikleri bağlantılarda reklam yönlendirmeli siteleri kullanabilir. Ancak başkasına ait modlarda kullanamaz. Aslında bunu tavsiye etmiyoruz. Tarafımızdan eklenen modlarda bunlar olmayacak. Zaten ekleyeceğimiz çoğu mod yapımcının indirme bağlantısına sahip olacak.

-Sharemods. vb sitelerden bir şekilde gelir elde edilebildiği ve ücretsiz(aslında virüslü reklamlarla bedeli ödeniyor) depolandığı için müdahale etmiyoruz. Ve artık genel olarak tüm mod paylaşımlarında bu düzen kurulmuştur. Ancak trafik olarak istenen seviyeye ulaşıldığında alternatif depolama servisi sunmayı planlıyoruz. Yurtdışı lokasyonlu bir depolama sunucusu üzerinden bunu halledebiliriz böylece hiç uğraşmadan direkt olarak modları indirmiş olursunuz. Bu yine isteğe bağlı bir yükleme servisi olabilir. Pek olası görünmüyor çünkü dediğimiz gibi düzen kurulmuş. Böyle yapmaktansa o modların Steam Atölye gibi servislerde depolanıp yayınlanmasını tercih ederiz. Ayrıca ETS 2, ATS, FS, MudRunner ve birkaç tane daha önemli simülasyon oyunlarının Steam Atölye desteği ve kendi sitelerinde resmi depolama hizmeti var.

-Steam Atölye modları için normal mod paylaşımı yapar gibi indirme bağlantılarını o sayfaya verebilirsiniz. Pek çok yapımın harika modları var. Steam Atölye’de bunları tek tek bulmak oldukça zor. Burada hoşunuza giden modları tanıtabilirsiniz. Direkt Steam’den indirileceği için depolama sorunu da olmayacak ve böylece kullanıcı iyi modlara sizin aracılığınızla ulaşmış olacak.

-Her sürümde yeni bir konu açmak gerekli değil var olanı güncelleyebilirsiniz ama bunu duyurmak zor olabilir.

-Mod içeriklerinizde eğer varsa lütfen kaynakları belirtiniz.

-Mod eklemek isteyenlerine dikkatine; Sitede benzer mod paylaşımı sitelerinin (eğer o siteye ait değilse) yazıları ve resimleri bulunmamalıdır.

-Modunuzun tüm görsellerini mods.simulasyonturk.com’a yüklemelisiniz. Hizliresim vb. sitelerden kesinlikle görsel bağlantısı eklenmemelidir.

-Ana sitede var olan mod konuları kalmaya devam edecek. Ancak bu mod kategorilerine genel bir duyuru eklenecek ve giren ziyaretçi bilgilendirilecek.

-Yine ana sitede listelenmiş olan önemli mod yazıları kalmaya devam edecek. Yeni sürümleri yayınlandıkça mods.simulasyonturk.com’da listelenecek.

Neden herkese açık değil?

-Öncelikle sistemin kurallarının iyice anlaşılmasını istiyoruz. Bu gerçekleştikten sonra ya da talebe göre mod yapımcısı veya içerik sağlayıcı rolü olmayan kullanıcılara farklı bir form üzerinden onaylama sürecinin yaşanacağı bir sistemi açabiliriz.

-Kurallarda istisnai durumlar olabilir. Her konuda aynı kaliteyi sağlayamayabiliriz/siniz. Bu herkes tarafından anlayışla karşılanmalıdır. Nihayetinde emeğinizin olduğu bir mod çalışmasını kolayca paylaşacaksınız.

Modlar sosyal ağlarda paylaşılacak mı?

-SimülasyonTÜRK’ün Twitter, Facebook(grubu ile birlikte), Discord gibi sayfalarında dikkat çeken modların paylaşımı yapılacak.

Mod yapımcısı/İçerik sağlayıcı rolü alma süreci ne kadar uzun?

-Gerekli bilgileri verdikten sonra en geç 2 gün içerisinde yetkiyi alabileceksiniz. 2 gün olayını kural gereği belirtiyoruz. Gün içerisinde herhangi bir zamanda başvuru geldiği gibi değerlendirilir. Uygun görüldüğünde onaylanır.

Mod açıklamalarında İngilizce kullanabilir miyiz?

-Evet bunu yapabilirsiniz. Doğru bilgilendirme yapıldığı takdirde bizim için herhangi bir sorun yok. Sorumluluk size aittir.

Modlama rehberleri ve kaynakları?

-Eğer bir rehber hazırlamak istiyorsanız ya da kaynakların vb. çeşitli yerlerin listelenmesini istiyorsanız bunun için uğraşacağız. Kullanıcıların kendi rehberlerini eklemelerini yine bu sistem üzerinden sağlayabiliyoruz. Ancak dediğimiz gibi süreç hep aşamalı olarak ilerleyecek. park.simulasyonturk.com’u zaten her şey için kullanabilirsiniz.

Modlama takımı olacak mı?

Tecrübeli kişiler bu çatı altında bir araya gelebilir. Ya da kendi takımınızın modlarını paylaşabilirsiniz. Modlama takımına destek, danışmanlık ya da yazılım ihtiyacı gibi durumlarda yine görüşülebilir. Tüm bunların arasında benim mod yapacak vaktim olmuyor zaten sadece birkaç yöntemi biliyorum. Ama ciddi projelere de maddi, manevi destekten yanayım.

Mod projeleri için alan olacak mı?

Burada öyle bir paylaşım mümkün değil. O yüzden eğer mod projesini başlatacaksanız park.simulasyonturk.com’da konu açabilirsiniz. Orada ilerledikçe durumunu paylaşır, başkalarından fikir alabilirsiniz. Ardından tam sürümü, beta vb. farklı oynanabilir sürümlerini mods.simulasyonturk.com’da paylaşabilirsiniz. Yine buradaki konudan oraya yönlendirme yapabilirsiniz.

Her mod yapana rol verilecek mi?

Aslında tüm yazıyı okuduğunuzda böyle bir şeyin mümkün olmadığını anlarsınız.

-Modları mods.simulasyonturk.com dışında her yerde paylaşabilirsiniz. Mod yapımcısının kendi kararıdır.

Raporlama sistemi olacak mı?

-İndirme bağlantısının bozulması en büyük derdimiz. Her sitede olduğu gibi burada da ufak bir form aracılığıyla bize bildirebileceksiniz.

-Bu tür ciddi mesajlar sizi ürkütmesin sadece daha düzenli ilerlemek istiyoruz bu herkese fayda sağlayacaktır. Otomatiğe bağlamış mod yazıları yerine deneyimlenmiş, tavsiye edilen çalışmaları listelemek istiyoruz. Sonuçta Türkiye’nin en büyük sitesinde yazar olmayacaksınız. 🙂

YouTube videoları eklenebilecek mi?

Evet böyle bir alan mevcut. Oraya video adresini girdiğinizde konunun içerisinde izleme yeri çıkıyor. Ancak size ait olmayan videoları eklemenizi istemiyoruz. Eklemek zorunlu değil.

SimülasyonTÜRK YouTube kanalında mod videoları olacak mı?

Yukarıda belirttiğimiz gibi mümkünse modunuzu tanıtan videoları sizin çekmenizi istiyoruz.

VIP ya da ücretli üyelik gibi bir seçenek olacak mı?

Sistemde bunun altyapısı var ancak bize ne gibi bir yararı olur bilemiyoruz. Bu şu an gündemde değil.

Mod yapımcıları bağış alabilecek mi?

Kişisel profilinizde bağış adresi ekledik. Paypal, Bynogame gibi sayfalardan bağlantı verebilirsiniz.

Sistem gelişecek mi?

Tasarım değişikliği, kolaylaştıracak özellikler ileride eklenebilir. Ama önceliğimiz yayın çizgisini oturtmak ve kurallara uymak.

Dışarıdan bakıldığında ne olduğu kavranabilecek bir site olsun istiyoruz.

mods.simulasyonturk.com için yukarıda yazdıklarımızı düşündük, planladık. Tekrar ekleyelim bazı mesajlar ürkütücü gelebilir ama öyle değil. Yazarak sistemin nasıl çalışacağını öğrenmeye çalıştık. Her şeyden önce şahsen mod ekleme olayından soğuduğum için daha hızlı ve kolay ekleyebileceğim ayrı bir yer açtım. SimülasyonPark’ı da bu kafayla kurmuştum. Önce kendim için ihtiyacımı karşılayacak bir şey olmalı… Ama adımları daha yavaş ve emin atalım istiyorum. Binlerce üye, yüzlerce mod konusu, hemen büyüyelim, hemen her şey olsun kafasını burada yaşamıyoruz. park.simulasyonturk.com için de böyle bir şey istemedik.

Ama bunca yıl öğrendiklerimizle hiç değilse bazı kişilere aktaralım, faydalı olalım istiyorum. Bazı yapımlarda elimize ciddi iş fırsatları geçebilir. Sıradan bir mod paylaşım sitesi olup bir yere varılamayacağını herkesten iyi biliyorum.

Görev alabilecek miyiz?

iletisim@simulasyonturk.com’a mesaj atabilir ya da park.simulasyonturk.com’dan ulaşabilirsiniz.

Asıl aktiflik 20 Kasım’da Farming Simulator 19 yayınlanmasıyla başlayacaktır. O zamana kadar her kategoriye birer mod eklenebilir. Hali hazırda WorldofTrucksTR.com’da mod paylaşan tecrübeli mod yapımcıları burada da rol alabilir.

 

Mod ekleme kurallarını burada listeledik. Eklenmesini istediğiniz kuralları yazabilirsiniz.

Mod Ekleme Kuralları

 

Ana site ile senkronizasyonu zaman alacak bu işlem tamamlanana kadar ne yazık ki oradaki üyeliklerle burada yorum yapamayacaksınız. park.simulasyonturk.com ile senkronizasyon için de tarih veremiyoruz. Her siteyi birbirine bağlayabilecek bir profesyonele ihtiyaç var.

Sonuç olarak; SimülasyonTÜRK www.simulasyonturk.com – park.simulasyonturk.com – mods.simulasyonturk.com adreslerinde yayın yapmaya devam edecek. forum.simulasyonturk.com artık pasiftir.

 

Not: Duyuru ve açılış metni konusu zamanla güncellenebilir. Bu yazı mods.simulasyonturk.com’da da yayınlanacaktır.

 

Hasan Elmaz ÖFKE

SimülasyonTÜRK

74 Comments

Leave a Reply